header.jpg

NIE MÓWIĘ SZEPTEM, GDY MÓWIĘ, SKĄD JESTEM

Utworzono: poniedziałek, 11, kwiecień 2022

Teatr SŁOWO laureat I m. w kategorii zespoły

UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ŚW. MAKSYMILIANA KOLBEGO W TERESINIE WŚRÓD LAUREATÓW IX EDYCJI SOCHACZEWSKIEGO FESTIWALU POEZJI I PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

Za nami IX edycja Festiwalu Poezji i Pieśni Patriotycznej „Nie mówię szeptem, gdy mówię, skąd jestem”, która podobnie jak w zeszłym roku, ze względu na pandemię COVID-19 odbyła się w formie on-line. 10 kwietnia, w przeddzień Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, poznaliśmy tegorocznych laureatów. Festiwal był częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Ziemi Sochaczewskiej, a dedykowano go Józefowi Wybickiemu, autorowi słów polskiego hymnu narodowego. Wzięło w nim udział ponad 200 uczestników z całego powiatu sochaczewskiego.

Tegoroczny Festiwal swoim honorowym patronatem objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. Recytatorów i wokalistów wysłuchało i oceniało jury w składzie: Kamila Gołaszewska-Kotlarz, Katarzyna Proch, Mirona Miklaszewska, Jarosław Siewierski, Joanna Wojewoda, Anna Zatorska-Janiak, Iwona Niemyjska, Anna Wróblewska, Anna Walczak, Piotr Pętlak oraz Jakub Wojewoda. Młodzi artyści oceniani byli w czterech kategoriach: klasy I-III, IV-VI, VII-VIII, szkoły średnie i dorośli oraz w kategorii zespoły.

Julia Kołodziejak laureatka I m. w kategorii pieśń patriotyczna kl. 4 6

Miło nam poinformować, że uczniowie reprezentujący Szkołę Podstawową im. św. Maksymiliana Kolbego w Teresinie, odnieśli w tegorocznym Festiwalu znaczące sukcesy:

KATEGORIA II (klasy 4-6)

PIEŚŃ PATRIOTYCZNA

I miejsce – Julia Kołodziejak

II miejsce – Julia Bochyńska

III miejsce /ex equo/ – Marcelina Więsek

KATEGORIA III (klasy 7-8)

POEZJA PATRIOTYCZNA

II miejsce – Szymon Gliński

III miejsce – Łucja Żochowska

PIEŚŃ PATRIOTYCZNA

II miejsce – Maja Piotrowska

KATEGORIA V (zespoły)

I miejsce – Teatr „Słowo” (Julia Kołodziejak, Katarzyna Rosa, Joanna Zemła, Marcelina Więsek, Maja Piotrowska, Łucja Żochowska, Szymon Gliński, Maciej Marciniak, Szymon Mikołajczyk)

Szczególnie cieszymy się z nagrody zespołowej przyznanej Teatrowi „Słowo”. Uczniowie byli oceniani w tej kategorii po raz pierwszy w dziewięcioletniej historii Festiwalu. Podczas koncertu laureatów usłyszeliśmy, że nasi młodzi aktorzy w bardzo symboliczny sposób pokazali, czym jest współczesny patriotyzm.  Zaprezentowali etiudę teatralno-wokalną „Litania piwnic” do słów Mirona Białoszewskiego i muzyki Mateusza Pospieszalskiego, opowieść o tragedii ludności cywilnej stolicy podczas powstania warszawskiego. Przygotowując się do konkursu, aktorzy Teatru „Słowo” nie zdawali sobie sprawy z tego, że główny motyw tekstu będzie tak aktualny. Opowieść, w kontekście wojny w Ukrainie, ma drugie dno. Stała się opowieścią o barbarzyństwie każdej wojny, każdego aktu mordowania ludności cywilnej, agresji i przemocy, obrazem strachu, okrucieństwa i cierpienia niewinnych ludzi, również tych w Ukrainie.

„Litanię piwnic” w wykonaniu Teatru „Słowo można obejrzeć tu: https://drive.google.com/file/d/1VlvvBzQDsN-2KYtb3D8oQchl9NOtEYdn/view?usp=sharing

Wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym uczniom składamy serdeczne gratulacje!