header.jpg

TRENING Z MISTRZYNIĄ

Utworzono: poniedziałek, 23, styczeń 2023

Trening z mistrzynią 32

Uczniowie klasy 6b Szkoły Podstawowej im. św. Maksymiliana Kolbego w Teresinie wzięli udział w treningu z utytułowaną polską łuczniczką, brązową medalistką IO w Atlancie - Katarzyną Klatą. Sportsmenka spotkała się z dziećmi oraz ich nauczycielami w hali łuczniczej GOSiR w Teresinie. Przeprowadzając trening, pokazała klasyczne techniki łucznicze, opowiedziała też o swoim życiu sportowca i trenera. Towarzyszyli jej trener Robert Lisiecki oraz ich podopieczni - Jan Lisiecki i Michał Winnicki, którzy już podążają śladem mistrzyni.

Trening z mistrzynią 6

Na początek uczniowie poznali Katarzynę Klatę, pochodzącą z Teresina łuczniczkę, która ma na swoim sportowym koncie brązowy medal olimpijski z Atlanty w drużynie (IO 1996), wicemistrzostwo Europy (1998) oraz dwukrotne mistrzostwo Polski (1996, 1999).

- Wspomnienie IO w Atlancie to dla mnie zawsze sentymentalno-emocjonalna podróż. Kiedy dziś oglądam swój pojedynek o brąz z Turczynkami, emocje powracają. Tego nie da się opisać słowami. Upragniony olimpijski medal na mojej szyi był wtedy i jest do dziś kwintesencją sportowego szczęścia i spełnienia - opowiada Katarzyna Klata.

Z to wybitne osiągnięcie cała nasza drużyna otrzymała z rąk ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Srebrny Krzyż Zasługi „za wybitne osiągnięcia sportowe”. Do dziś nie udało się wywalczyć następnego medalu olimpijskiego w tej dyscyplinie sportu, a minęło już od tego wydarzenia 27 lat!

Trening z mistrzynią 7

Pani Katarzyna po zakończeniu kariery sportowej w 2002 roku nie rozstała się ze swoim ukochanym sportem. Z energią i kobiecym uporem podjęła się trudu odbudowywania sekcji łuczniczej w jej rodzimym klubie LKS Mazowsze Teresin. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Wytężona praca z dziećmi i młodzieżą zaskutkowała wieloma sukcesami, które można by wyliczać i wyliczać. Jakby tego było mało, postanowiła również działać na niwie społecznikowskiej jako radna Gminy Teresin oraz sołtyska Teresina.

Trening z mistrzynią 19

Trening z mistrzynią był ogromnym przeżyciem dla każdegu z uczniów. Mogli się bowiem nauczyć podstaw łuczniczego rzemiosła. Podczas treningu pani Katarzyna dokładnie i precyzyjnie pokazywała każdy element techniki łuczniczej, a na koniec składała je w jedną, spójną całość, zrozumiałą dla każdego uczestnika. Wskazówki i rady przyjmowane były przez młodzież z należytą uwagą i skupieniem. Nic też dziwnego, że mistrzyni szybko zyskała sobie sympatię uczniów. Tym bardziej, że zajęcia były prowadzone w znakomitej i pełnej energii atmosferze. Dodatkowo pani Katarzyna sprawiła uczniom wielką przyjemność, przynosząc na zajęcia swój brązowy medal olimpijski. Zaprezentowała także strój sportowy, w którym reprezentowała Polskę na Igrzyskach Olimpiskich w Atlancie. Wszystko to razem wzięte, z pewnością wzbogaciło wyobraźnię, miejmy nadzieję adeptów łucznictwa, która w przyszłości może procentować dla dobra teresińskiego klubu i naszej gminy.

Spotkanie z panią Katarzyną Klatą było dla uczniów bardzo inspirujące i pomogło im choć na chwilę oderwać się od ekranu komputera czy smartfona. Jesteśmy pewni, że długo będą o nim pamiętać, a część z nich, być może, podąży drogą naszej mistrzyni.

Tomasz Daczko

 

Zdjęcia zostały wykonane aparatem zakupionym w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości

#LaboratoriaPrzyszlosci 

#LaboratoriaPrzyszłości