header.jpg

Nie bądź obojętny... czyli o prawie dziecka do ochrony zdrowia psychicznego

Utworzono: piątek, 11, październik 2024

20241004 110654

Pod taką nazwą 4 października odbyła się debata online prowadzona przez Mazowiecką Kurator Oświaty Panią Wiolettę Krzyżanowską. W debacie zabierali głos nie tylko doświadczeni pedagodzy i pracownicy Kuratorium Oświaty, ale także młodzież szkolna, działająca w różnych organizacjach na rzecz swoich praw.

Uczennice i uczniowie klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej w Teresinie mieli możliwość wysłuchania jej w całości. Oto relacja naszych dwóch siódmoklasistek - Kornelii Bogiel i Wiktorii Szczypińskiej: “Debata omawiała problem zdrowia psychicznego młodzieży i dzieci. Zostały wymienione pomysły, które mają na celu pomóc dzieciom z problemami. Jednym z tych pomysłów była Niebieska Skrzyneczka. Działanie tej skrzyneczki polega na tym, że osoba z problemami może wrzucić do niej karteczkę związaną ze zdrowiem psychicznym lub innymi sprawami. W trakcie debaty poruszona była także kwestia przestrzegania praw dziecka. Myślimy, że ta debata była potrzebna w naszej Szkole. Poruszała bardzo ważne dla nas tematy, ponadto wspominała też o osobach neuroróżnorodnych.”

Warto wyjaśnić, że osoby neuroróżnorodne to określenie na różnorodność w pracy naszych mózgów. Jedni uczą się szybciej, drudzy wolniej; jedni mają łatwość w przyswojeniu nowego języka, inni szybko i bezbłędnie dokonują obliczeń matematycznych. Pamiętajmy, każdy z nas jest inny i inaczej odbiera otaczający świat.

Podsumowaniem debaty mogą być słowa najwybitniejszego polskiego pedagoga – Janusza Korczaka - skierowane nie tylko do nauczycieli i rodziców, ale do wszystkich dorosłych, którzy współdziałają z dziećmi i młodzieżą: Wychowywać to znaczy: nie deptać, nie poniewierać, nie gasić, spieszyć, dziecko ma prawo by było tym czym jest.