header.jpg

OGÓLNOPOLSKA AKCJA LOGOPEDYCZNA  „SŁOWO DAJĘ ” – PODSUMOWANIE.

Utworzono: środa, 05, marzec 2025

dhgfd 09

AUTORKI AKCJI:

  • Hanna Głuchowska- Szkoła Podstawowa w  Teresinie
  • Agnieszka Tarczyńska- Płatek- Szkoła Podstawowa nr 4 w Warszawie
  • Kamila Dudziec- Szkoła Podstawowa nr 231 w Warszawie

PATRONI AKCJI :

  • POLSKI ZWIĄZEK LOGOPEDÓW
  • POLSKIE TOWARZYSTWO LOGOPEDYCZNE
  • MAZOWIECKI KURATOR OŚWIATY
  • WÓJT GMINY TERESIN
  • BURMISTRZ DZIELNICY URSUS
  • BURMISTRZ DZIELNICY BIAŁOŁĘKA
  • OŚRODEK ROZWOJU EDUKACJI

 hhhu 00

Głównym celem akcji było innowacyjne i kreatywne podejście do tematyki logopedycznej. Kształtowanie twórczych i świadomych postaw wobec języka ojczystego, budowanie kompetencji językowych dzieci oraz doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem polskim. Popularyzacja wiedzy o języku, jego żywym charakterze i dynamice. Tworzenie przez nauczycieli odpowiednich warunków do budowania wiedzy na temat logopedii oraz słowotwórstwa. Akcja odpowiadała na  potrzebę współpracy specjalistów, dzielenia się wiedzą i doświadczeniem oraz wieloaspektowość pracy logopedów. Wpisywała się również w główne kierunki polityki oświatowej państwa.

Logopeda/Nauczyciel, który zgłosił się do udziału w akcji SŁOWO DAJĘ zobowiązał się do zrealizowania podczas zajęć logopedycznych, lekcji lub innych zajęć specjalistycznych, jednego lub dwóch działań przewidzianych w akcji.

hhgy 0

Działanie pierwsze PARONIMY- polegało na wyjaśnieniu uczniowi/uczniom znaczenia słowa “paronim” i przedstawieniu przykładów, a także zachęceniu uczniów do samodzielnego wyszukania paronimów w zasobach języka polskiego lub np. w Słowniku paronimów. Kolejnym etapem było samodzielne wykonanie przez uczestników pracy plastycznej, przedstawiającej paronimy.

Działanie drugie DYKCYJNA RYMOWANKA- poległo na napisaniu rymowanki, o dowolnej tematyce, która zawierała wyrazy z trudnościami artykulacyjnymi, ortofonicznymi.

ksjfhj 009

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem logopedów i nauczycieli. Zgłoszeń wpłynęło 143, aktywnie udział wzięły i zakończyły akcję – 72 placówki z całej Polski. Najwięcej prac dotyczyło zadania- paronimy.

Na adres mailowy, stworzony na potrzeby akcji,  zostały przesłane sprawozdania wraz z prezentacjami prac. Następnie uczestnicy otrzymali ankiety ewaluacyjne, które wykazały bardzo dobrą ocenę akcji i zainteresowanie kolejnymi działaniami tego typu.  Cele akcji zostały zrealizowane- uczestnicy wzbogacili słownictwo, udoskonalili percepcję słuchową i umiejętności językowe. Realizacja zadań była okazją do twórczej zabawy.

dghjfshm 98

Na stworzonej grupie na fb- Rozmawiajmy z pasją o logopedii zamieszczane były na bieżąco informacje dot. akcji oraz fotorelacje uczestników z przeprowadzonych działań. Najwięcej nauczycieli wzięło udział z naszej placówki J. Również certyfikaty z naszym logo trafiły do uczestników w całej Polsce. Była to okazja do promocji naszej szkoły.

                                                                                               Hanna Głuchowska