header.jpg

Wyjazd do Mocarzewa - „Prawda jest tylko jedna”

Utworzono: poniedziałek, 19, grudzień 2016

DSC 3350Szkolny Klub Wolontariusza Serce-Sercu oraz uczniowie naszej Szkoły w dniu 15 grudnia 2016 roku wspólnie z opiekunami Klubu p. Hanną Głuchowską i p. Krystyną Mazurkiewicz udali się do Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego im. Bł. Matki Celiny Borzęckiej w Mocarzewie. Placówka istnieje od 15 września 1957 r. wychowują się w niej dziewczęta i chłopcy niepełnosprawni intelektualnie niezależnie od wyznania. Ośrodek prowadzony jest przez Zgromadzenie Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego, które realizuje program wychowania integralnego. Jego główną cechą jest szacunek i troska o wszechstronny rozwój wychowanka. Wychowanie w Specjalnym Ośrodku Wychowawczym w Mocarzewie to pomoc niesiona wychowankom w ich rozwoju, w procesie odkrywania swojej zdolności, umiejętności i zainteresowań. Wychowawca pomaga dziecku w trudzie poznawania i przemiany siebie, tworzeniu nowego człowieka zdolnego do miłości Boga i ludzi.

Wielu z wolontariuszy miało pierwszy raz kontakt z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim. Z osobami, które są w stanie funkcjonować na miarę swoich możliwości, w miejscu, gdzie są akceptowane ich ograniczenia oraz zaspokajane ich potrzeby, gdzie mogą się uczyć i rozwijać. Nasi uczniowie zrozumieli, że niewielki wysiłek może sprawić im ogromną radość. Wychowankowie bardzo ucieszyli się z naszej wizyty, otoczyli nas i życzliwie rozmawiali, radowali się szczerze na sam nasz widok. Dla nich Jasełka są ogromnym wysiłkiem i wielkim świętem, czasem nagrody po wielotygodniowych przygotowaniach i próbach. Tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy z nimi świętować ten wielki dzień.

DSC 3361

Podczas powitania wolontariusze przekazali Dyrektor Ośrodka s. Bernadecie upominki zebrane dla jej podopiecznych w czasie szkolnej akcji „Świąteczna paczka” . Wśród ofiarowanych przedmiotów znalazły się przybory szkolne, gry planszowe, zabawki, słodycze. Otrzymaliśmy od Siostry ogromne podziękowania za przekazane paczki. Uczniowie wspólnie z opiekunami wzięli udział w Jasełkach Bożonarodzeniowych „Prawda jest tylko jedna” . Przedstawienie cieszyło się bardzo dużą frekwencją, sala wypełniona była po brzegi. Naszą uwagę przyciągały przepiękne dekoracje, gra świateł, doskonałe nagłośnienie i efekty specjalne . Młodszą część publiczności ucieszyła maszyna do robienia śniegu oraz spadające na widownię mokre płatki śniegu. Aktorzy ubrani byli w ręcznie wykonane stroje, które stanowiły doskonałe uzupełnienie spektaklu.

DSC 3477
Po jasełkach aktorzy zostali poczęstowani przez naszego ucznia Jakuba cukierkami. Mieliśmy możliwość wykonania wspólnych zdjęć z wychowankami na scenie. Dodatkową atrakcją była możliwość obejrzenia pokoi dzieci mieszkających w Ośrodku. Wolontariusze byli zaskoczeni porządkiem panującym w sypialniach dziewcząt i chłopców. Jak sami przyznali byli zaskoczeni taką czystością i schludnością, tym bardziej, że mieszka w nich po kilka osób.
Atmosfera Ośrodka , życzliwość Sióstr i wychowanków zrobiły na nas ogromne wrażenie.
Mogliśmy zakupić ręcznie wykonane ozdoby świąteczne na kiermaszu bożonarodzeniowym.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom za wszystkie przedmioty przekazane na ten cel.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszego wyjazdu.

Opiekunowie KW Serce-Sercu
H.Głuchowska
K.Mazurkiewicz