header.jpg

18 października Światowym Dniem Godności

Utworzono: wtorek, 17, październik 2017

Dzień Godności stworzony został w 2006 roku przez trzech przyjaciół - następcę tronu Norwegii JKW Księcia Haakon, Profesora Pekka Himanena z Finlandii oraz Johna Hope Bryanta, amerykańskiego założyciela stowarzyszenia Operation Hope. Chcieli oni podkreślić, jak ważne jest poczucie godności w życiu młodych ludzi. Na szacunek i godne życie zasługuje każdy człowiek. Inicjatywa obejmuje zasięgiem ponad 60 państw na całym świecie, skupia społeczność wokół tematu wzajemnej tolerancji i życzliwości, godności i jej wartości..  

 

W edycji 2016/2017 skupiano się na zjawisku powszechnym wśród młodych ludzi, mowa tu o hejcie. Hejt – to zjawisko polegające na zamieszczaniu w Internecie obraźliwych, pełnych agresji komentarzy przejawiających złość, wrogość, nienawiść wobec kogoś.

Poniżej w załącznikach znajdziecie Państwo materiały pomagające poradzić sobie w sytuacji, kiedy dziecko doświadcza hejtu ( materiały dla ucznia, dla rodzica). Znajdziecie wskazówki jak pomóc własnemu dziecku, kiedy zetknie się z hejtem oraz co może zrobić sam uczeń.

W edycji 2017/2018 działaniom będzie przyświecało hasło: „RÓŻNI, ALE RÓWNI”. Młodzi ludzie dowiedzą się, że każda różnica może być wzbogacająca i budująca dla społeczności, w której żyją. Jak również, że bez względu na wszystkie różnice łączą ich te same prawa oraz podobne marzenia, potrzeby, obawy czy upodobania.

Obie edycje odbywają się pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka -Marka Michalaka. Nasze polskie obchody Dnia Godności potrwają do końca roku szkolnego 2017/2018. Za organizację Dnia Godności odpowiada fundacja Global Dignity Poland


Krystyna Mazurkiewicz

DLA RODZICA             DLA UCZNIA