header.jpg

Nauka poprzez zabawę

Utworzono: piątek, 17, listopad 2017

IMG 20171115 134507

            15 listopada 2017r. uczniowie klasy 2a i 2b (oddziały gimnazjalne) Szkoły Podstawowej im. św. Maksymiliana Kolbego w Teresinie wraz z opiekunami p. Tomaszem Daczko, p. Robertem Jędrzejewskim, p. Joanna Kornacką oraz p. Beatą Pożarską mieli okazję odwiedzić Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

 

            Centrum Nauki Kopernik jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. W Centrum znajduje się około 340 eksponatów w sześciu galeriach tematycznych, Teatr Robotyczny, Park Odkrywców oraz Planetarium.

            To, co wyróżnia to miejsce, to stanowiska doświadczalne i narzędzia pozwalające na samodzielne poszerzanie wiedzy i wyjaśnianie wielu zjawisk. Zwiedzając obiekt w grupach, uczniowie mogli nie tylko oglądać, ale również przeprowadzać eksperymenty na poszczególnych stanowiskach. Mieli okazję przyjrzeć się kamieniom milowym naszej cywilizacji oraz przypatrzeć się jej największym zdobyczom: pismu, filozofii, sztuce oraz technice.

            Do największych atrakcji CNK należy planetarium „Niebo Kopernika”, gdzie dzięki projekcjom na sferycznym ekranie, otaczającym widownię ze wszystkich stron oraz nowoczesnym technologiom multimedialnym, uczestnicy seansów odnoszą wrażenie przebywania w najodleglejszych zakątkach kosmosu, w głębi oceanu lub w środku wulkanu.

            Podczas specjalnego seansu zatytułowanego „Powrót na Księżyc” uczniowie opuścili bezpieczny ziemski habitat i udali się w podróż na Księżyc, aby z tej perspektywy spojrzeć na przyszłość ludzkiego gatunku. 

            Galeria Świat w ruchu to najbardziej dynamiczne miejsce w całym Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie dowiedzieli się tutaj, jak rozchodzą się fale dźwiękowe oraz światło, a także w jaki sposób wprawiane są w ruch palce dłoni. Była to również znakomita okazja do samodzielnego wyprodukowania prądu elektrycznego, do przyjrzenia się, jak powstaje tornado oraz doświadczenia tego, co się dzieje podczas trzęsienia ziemi.

            Niestety czas w tym niesamowitym miejscu mija naprawdę szybko, a eksperymentowanie jest tak wciągające, że trzeba na nie przeznaczyć co najmniej kilka godzin.

            Po zwiedzaniu Centrum Nauki Kopernik uczniowie udali się do Spin City – jednej z najnowocześniejszych kręgielni w Europie, gdzie podczas sportowej rywalizacji na torze bowlingowym przeżyli niesamowite emocje oraz integrowali się z kolegami z klasy.

            Dzięki tej wspaniałej wycieczce młodzież miała okazję przekonać się, że przy niewielkim wysiłku można zgłębiać naukę i przy niej jednocześnie wspaniale się bawić.