header.jpg

Wycieczka do Muzeum Wojska Polskiego

Utworzono: czwartek, 15, listopad 2018

SAVE 20181113 162332

8 listopada 2018 r. klasy II b i II d wybrały się na wycieczkę do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Wyprawa doskonale wpisała się w tematykę poruszaną z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Korzystając ze wspaniałej pogody dzieciaki chętnie oglądały wystawę plenerową znajdującą się w parku przed gmachem muzeum. Atrakcją były ogromne armaty, które można było obejrzeć z bardzo bliska, a nawet dotknąć. Interesujące były też samoloty, śmigłowce i broń rakietowa.
Chętnie obejrzeliśmy też ekspozycję stałą ukazują historię wojskowości polskiej od powstania państwa w X wieku do zakończenia II wojny światowej w 1945 roku. Klasa II b, która wzięła udział w warsztatach "Hełm, szyszak czy rogatywka? – wojskowe nakrycia głowy", mogła uzyskać odpowiedzi na pytania: Co żołnierz nosi na głowie? Ile ważył hełm rycerza? Czy był wygodny? Uczestnicy zajęć, oglądając różne hełmy, kaski i czapki, jakich używali na przestrzeni wieków wojownicy i żołnierze, poznali poprzez zabawę, ich nazwy, zalety i wady. Każde z dzieci mogło przez chwilę poczuć się jak rycerz Jagiełły, husarz króla Jana III lub polski ułan przymierzając hełm, szyszak i inne nakrycia głowy używane przez żołnierzy. Dzieci z klasy II d podczas warsztatów "Co jest w żołnierskim plecaku?" mogły wyobrazić sobie, że są żołnierzami. Zastanawiały się, co powinien zawierać ich plecak? Jakie przedmioty będą im potrzebne? Na zajęciach odkrywały co znajdowało się w plecakach żołnierzy idących na front w czasie I i II wojny światowej. W formie zabawy miały okazję skompletować rzeczy, które powinny się znaleźć w ich plecaku lub chlebaku, gdy wyruszają z domu na wyprawę.  To były wspaniałe lekcje historii połączone ze świetną zabawą.