header.jpg

W teresińskiej piekarni

Utworzono: czwartek, 28, luty 2019

WP 20190222 12 12 51 Pro

W piątek 22. lutego 2019 r. uczniowie klasy 6c mieli okazję posłuchać pogadanki na temat wypieku chleba oraz pracy piekarza.

Spotkanie odbyło się w Piekarni Państwa Daneckich w Teresinie, a poprowadziła je żona właściciela zakładu, p. Bożena Danecka. Podczas odwiedzin w piekarni, zobaczyliśmy maszyny, które każdej nocy przesypują mąkę, mieszają zakwas chlebowy, wyrabiają i dzielą ciasto na mniejsze porcje. Widzieliśmy pomieszczenia, w których ciasto rośnie i  piece, w których jest wypiekane. Wielu z nas było zaskoczonych rozmiarami pomieszczeń i maszyn, ponieważ mieliśmy inne wyobrażenie na temat piekarni. Dowiedzieliśmy się, że nie z każdej mąki powstaje zdrowe pieczywo i trzeba zwracać uwagę na jakość kupowanego pieczywa.

Gospodyni spotkania opowiedziała nam również, jak pozyskiwano mąkę i wypiekano chleb w dawniejszych czasach. Poznaliśmy też historię powstawania piekarni Państwa Daneckich i przekonaliśmy się, że warto mieć marzenia i wytrwale dążyć do ich spełnienia. Spotkanie zakończyło się miłym poczęstunkiem w postaci świeżo upieczonego chleba i bułeczek, które zjedliśmy ze smakiem.

Dziękujemy Państwu Daneckim za gościnę i interesujące spotkanie. Wprawdzie nikt z nas nie planował dotąd zostać piekarzem w przyszłości, ale na pewno teraz mamy lepsze wyobrażenie, na czym ona polega i jak się do niej przygotować.

Klasa VI c