header.jpg

JA CIEBIE NIE WIDZĘ, TY ZOBACZ MNIE

Utworzono: wtorek, 07, maj 2019

20190405 095515

W kwietniu uczniowie klas IV- VIII wraz z opiekunami odwiedzili podopiecznych Ośrodka Szkolno- Wychowawczego dla Niewidomych w Laskach. Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu pod hasłem    „Ja Ciebie nie widzę, Ty zobacz mnie”, celem którego jest kształtowanie wśród uczniów postaw zauważania i akceptacji  niepełnosprawności, bardziej świadomego podejścia do rówieśników ze specjalnymi potrzebami, a także rozwinięcie poczucia tolerancji, poprzez zdobywanie wiedzy na temat ich codzienności.

 

20190405 113519

Podczas wizyty uczniowie mogli obserwować zajęcia rehabilitacji ruchowej i terapii logopedycznej.  Poznali specyfikę funkcjonowania ośrodka   dla osób niewidomych oraz podziwiali ich codzienną motywację do pokonywania trudności. Brali udział w zajęciach z „porannego kręgu” i rytmiki.  Odbyły się wspólne śpiewy i tańce, a także słodki poczęstunek.

 Spotkanie uzmysłowiło naszym uczniom, że prozaiczne czynności, takie jak ubieranie się, poruszanie, mycie zębów czy jedzenie i picie, są wielkim wyzwaniem dla osób z niepełnosprawnością. Przede wszystkim jak wiele czynności robią mechanicznie, bez żadnego trudu, a jak wiele wysiłku wkładają w te czynności osoby niewidome i jak ogromną cierpliwość i wiedzę trzeba mieć, aby im pomagać.

Nauczycielom i uczniom Ośrodka dziękujemy za możliwość spotkania, ciepłą atmosferę i lekcję tolerancji.

Organizatorzy