header.jpg

Góry Świętokrzyskie w relacji uczennic z klasy VI c

Utworzono: środa, 05, czerwiec 2019

IMG 20190517 131814

W dniu 17 maja tego roku, byliśmy wspólnie z klasą VI B na wycieczce  szkolnej w Górach Świętokrzyskich.

Wyjechaliśmy z Teresina wczesnym rankiem, a do Nowej Słupi dotarliśmy około godziny 10.00. Miejscowość ta położona jest u stóp Łysej Góry.  W pierwszej kolejności udaliśmy się do Muzeum Starożytnego Hutnictwa. Tam zobaczyliśmy dymarki, były to piece do wypalania żelaza. Żelazo w tamtych czasach było na wagę złota.

IMG 20190517 103220

Po zwiedzeniu muzeum i jego terenu pojechaliśmy ciuchcią do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Obejrzeliśmy tam Klasztor Misjonarzy Oblatów i Sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego. Wiele z nas zrobiło pamiątkowe zdjęcie z punktu widokowego parku. Wyczerpującą wędrówkę umililiśmy sobie smacznym obiadem.

IMG 20190517 191017

Po chwili relaksu i odpoczynku, zwiedziliśmy Jaskinię Raj. Jest to jedno z miejsc najbardziej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Górach Świętokrzyskich. Jaskinia była kiedyś schronieniem dla neandertalczyków. Samo miejsce jest chłodne i ciemne, a na ścianach można dostrzec duże, jadowite pająki. Na sam koniec wyprawy byliśmy w Muzeum Neandertalczyków. Dowiedzieliśmy się o życiu jaskiniowców. Zadziwiająca była informacja, że każdy z nas ma w genach cechy neandertalczyka. W drodze powrotnej wszyscy czuliśmy zmęczenie. Przez ten cały dzień dużo zwiedziliśmy i pokonaliśmy wiele kilometrów. Do Teresina dotarliśmy o godzinie 21.30. Wycieczka była naprawdę udana. Towarzyszyły nam dobre humory, a atmosfera była bardzo przyjazna.

Daria i Iga z klasy VI c