Rodzice Rodzicom
Zgromadziliśmy tutaj tytuły różnych książek na temat wychowania, które były dla nas przydatne i pomagały rozwiązywać różne problemy z naszymi pociechami. Zapraszamy do współpracy – może macie Państwo tytuły innych ciekawych lektur dla rodziców?
ZOBACZ Publikacje dotyczące autyzmu
Adele Faber i Elanie Mazlish
Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły
Zamiast zaprzeczać uczuciom... Określ uczucia. Poradnik z doświadczeniami amerykańskich i polskich rodziców. Autorki pokazują, jak w prosty i niezwykle skuteczny sposób opanować sztukę skutecznej komunikacji z dziećmi. Liczne przykłady i wskazówki wzięte z codziennych doświadczeń ułatwiają nie tylko rozwiązywanie najczęstszych problemów wychowawczych (np. stawianie granic, formułowanie oczekiwań), ale obrazują również metody budowania silnych więzi emocjonalnych między dorosłymi a dziećmi.
Adele Faber i Elanie Mazlish
Jak mówić, żeby dzieci się uczyły
(Pozycja dostępna w bibliotece szkolnej)
Poradnik ukazujący niezwykłą technikę dialogu z dziećmi (radzi, co mówić i kiedy to mówić) w domu i w szkole. Buduje most nad przepaścią miedzy rodzicami i nauczycielami a dziećmi, które dzięki dobremu wzajemnemu porozumieniu się mają szansę stać się kochającymi i twórczymi osobami w dorosłym życiu.
Adele Faber i Elanie Mazlish
Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały
Pełna prostych porad i napisana w realistycznym i przestępnym stylu książka, przedstawiająca zarówno nowatorskie, jak i sprawdzone techniki budowania trwałej więzi z dzieckiem. Autorki dają rodzicom narzędzia, które pomogą ich dzieciom w bezpiecznym przeżyciu burzliwych lat dojrzewania.
Teresa Artola Gonzalez
Zwyczajne problemy dzieci w wieku 6-12 lat
(Pozycja dostępna w bibliotece szkolnej)
Praktyczny poradnik, w którym opisane są niektóre z najczęstszych problemów, z którymi stykają się rodzice i wychowawcy dzieci w tym wieku. Większość z tych problemów można wykryć zanim jeszcze staną się prawdziwymi problemami: to przede wszystkim kwestia zapobiegania i działania w odpowiednim czasie. W książce można znaleźć odpowiedź na pytania: co robić, kiedy moje dziecko jest nieodpowiedzialne, kiedy nie ma przyjaciół i jest nieśmiałe, kiedy jest zazdrosne o rodzeństwo.
Edward M. Hallowell, John J. Ratey
W świecie ADHD”. Nadpobudliwość psychoruchowa z zaburzeniami uwagi u dzieci i dorosłych
Klasyczna i podstawowa książka na temat nadpobudliwości psychoruchowej, jej diagnozy i leczenia.
Artur Kołakowski, Magdalena Skotnicka, Tomasz Wolańczyk
Nadpobudliwość psychoruchowa u dzieci
Książka ta przeznaczona jest dla rodziców, nauczycieli i lekarzy. Zebrano w niej te objawy, które obserwowane są najczęściej u dzieci nadpobudliwych, chociaż każde z nich może prezentować zupełnie różne objawy w różnych okresach swojego życia. Celem niniejszego poradnika jest lepsze zrozumienie słabych i mocnych stron Twojego dziecka - ono właśnie jest bohaterem tej książki. "Nadpobudliwość to termin często nadużywany. Ta książka pomaga uporządkować wiedzę na ten temat.(...) Autorzy starają się wyjaśnić przyczyny i zaburzenia i podają wiele wskazówek dla rodziców i nauczycieli: jak traktować dziecko, czego wymagać, w jaki sposób je odżywiać, jak radzić sobie z własnym zmęczeniem i złością. Mądra i przystępnie napisana książka."- (Agnieszka Tyszka- recenzentka "Dziecka") Na okładce tej książki zamieszczono tabelkę, która może pomóc ocenić, czy nasze dziecko naprawdę jest nadpobudliwe.
Alina Dziewięcka, Zbigniew Barciński
Kiedy dzieci zachowują się… nie tak, jakbyśmy tego chcieli
Niewielki poradnik dla rodziców młodszych dzieci, ukazujący konkretne problemy wychowawcze i sposoby radzenia sobie z nimi. Zawiera odpowiedź na pytania, jak nauczyć zasad i budować więź z dzieckiem. Warta przeczytania!
Monika i Marcin Gajdowie
Rodzice w akcji
Poradnik autorstwa rodziców czwórki dzieci, lekarza i pedagoga, psychoterapeutów rodzinnych. Pozwoli znaleźć odpowiedź na wiele pytań związanych z wychowaniem dzieci.
„Drogi rodzicu, czy zdarzyło ci się kiedyś, że twoje dziecko nie wykonało tego, o co je poprosiłeś, i musiałeś powtarzać jakieś polecenie raz, drugi, trzeci i dziesiąty? Jeśli nie, to przejdź do drugiego rozdziału naszej książki… Jeśli jednak w twoim domu pobrzmiewają co jakiś czas prośby, groźby, błagania, zaklinania powtarzane po kilka razy, a ty sam czujesz się jak zdarta płyta winylowa (..), to chcemy cię uroczyście powitać w gronie rodziców krążących po orbicie wokół własnych dzieci! Jesteś miliardowym, honorowych członkiem klubu „Orbita…”
Maria Moneta Malewska
Narkotyki w szkole i w domu. Zagrożenie
Poradnik napisany przez lekarza – psychoterapeutę, pracującego z osobami uzależnionymi.
Józef Augustyn SJ
Wychowanie seksualne w rodzinie i w szkole
Poradnik opisujący relacje dziecka z rodzicami, zadania wychowania seksualnego, zawierający praktyczne wskazania dla rodziców i wychowawców.
Finta J. O’ Regan
ADHD
Poradnik dla rodziców i nauczycieli dzieci dotkniętych ADHD, pozwalający skutecznie pracować ich nad rozwojem edukacyjnym i społecznym.
Janet E. Heininger, Sharon K. Weiss
Od chaosu do spokoju. Jak wychowywać dzieci z ADHD i innymi zaburzeniami zachowania
Książka zawierająca wiele mądrych, popartych doświadczeniem rad dla rodziców dzieci z ADHD i zaburzeniami koncentracji uwagi.
Jacek Pulikowski
Warto być ojcem
Wykładowca studium rodziny, ojciec trojga dzieci odpowiada na trudne pytania o istotę ojcostwa.
Ken Canfield
Wspólne odkrywanie świata. Dla ojców dzieci w wieku szkolnym
Dziewczynki i chłopcy w wieku szkolnym chcą poznawać, uczyć się i odkrywać. I robić to razem... z tatą. Z ksiązki można dowiedziec się, czego potrzebują ze strony ojca dzieci w wieku szkolnym, co niszczy, a co buduje więź z dzieckiem. Książka dostępna również w wersji audio.
Beata Nadolna
Przygotowanie przedszkolaka do szkoły
Praktyczne rady dla rodziców, jak pomoc dziecku osiągnąć dojrzałość szkolną., co zrobić, aby dziecko poradziło sobie w nowym środowisku, by umiało wykazać się swoją wiedzą i znaleźć przyjaciół.