header.jpg

Wycieczka klas 6

Utworzono: piątek, 25, listopad 2022

20221121 105907

21 listopada 2022 r. klasy 6c i 6d uczestniczyły w wycieczce do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Plan zwiedzania uwzględniał samodzielne eksperymenty uczniów przy stałych ekspozycjach w Centrum Nauki, udział w pokazach naukowych w Teatrze Wysokich Napięć i w Planetarium oraz obejrzenie przedstawienia w Teatrze Robotycznym.

Podczas warsztatu w Teatrze Wysokich Napięć, uczniowie mieli okazję poznać Generator Van de Graafa, poznać zasady rządzące elektromagnetyzmem i doświadczyć na własnej skórze jak powstaje napięcie elektryczne.

20221121 100914

W Planetaruim uczniowie przyglądali się nocnemu niebu, słuchając jednocześnie prezentacji na temat gwiazdozbiorów. Nauczyli się odróżniać gwiazdy od planet, a prowadzeni przez prelegentkę starali się z pomocą wyobraźni dostrzegać w konstelacjach gwiazd przedmioty, zwierzęta albo postacie mitologicznych herosów. Następnie odbył się pokaz filmu animowanego „Polaris”, którego bohaterowie (niedźwiedź polarny Władimir i pingwin James) postanawiają wspólnie rozwikłać zagadkę, dlaczego na biegunach północnym i południowym leży śnieg. Naukowa przygoda prowadzi ich do budowy obserwatorium i statku kosmicznego. Przyglądają się z kosmosu Ziemi, Marsowi i Saturnowi, poznają sekrety planet, ich podobieństwa i różnice. Poprzez wciągającą historię dwojga przyjaciół, film przybliżył widzom różne rodzaje ciał niebieskich, wprowadził pojęcie ruchu obrotowego Ziemi oraz ukazał najważniejsze elementy metody naukowej.

Ostatnim punktem zwiedzania był udział w niecodziennym spektaklu teatralnym, w którym role bohaterów odgrywały trzy zaawansowane technologicznie humanoidy – RoboThespiany. Ci nietypowi aktorzy poruszają się przy pomocy sprężonego powietrza – potrafią mówić w wielu językach, gestykulować, poruszać głową i wyrażać emocje. Obejrzane przez naszych uczniów przedstawienie to adaptacja opowiadania Stanisława Lema z cyklu „Bajki Robotów”, pt.: „O Królewiczu Ferrycym i Królewnie Krystali”.

Uczniowie klas 6c i 6d z zainteresowaniem i godną pochwały uwagą uczestniczyli w proponowanych aktywnościach. Wykazali się także dużym zdyscyplinowaniem i punktualnością, dzięki czemu wycieczka przebiegła bezpiecznie i w dobrej atmosferze.

Marzena Pietz, Paulina Mateusiak, Martyna Reszczyńska, Edyta Wróblewska