header.jpg

Z wizytą na sandomierskich wzgórzach…

Utworzono: poniedziałek, 12, czerwiec 2023

 20230612a

Uczniowie klas 4a, 4d oraz 5c w dniu 7 czerwca udali się na wycieczkę do urokliwego Sandomierza.

Swoją podróż rozpoczęli od Bramy Opatowskiej, skąd roztaczała się wspaniała panorama miasta, rzeki Wisły i przepięknych budowli rozsianych po siedmiu wzgórzach. Kolejnym przystankiem wycieczki było odwiedzenie Zbrojowni Rycerskiej, gdzie mieli okazję poprzymierzać stroje rycerskie i wysłuchali niezwykle zabawnego wykładu o sztuce rycerskiej.

Następnie udali się Podziemną Trasą Turystyczną przez kilkukondygnacyjne piwnice i chodniki o długości 470 metrów, znajdujące się pod Starym Miastem, pokonując ponad czterysta schodków! Najgłębsze wyrobiska znajdowały się na głębokości 12 m. Każda z piwniczek miała swoją nazwę, która stanowiła nawiązanie do historii Sandomierza. Drążone przez wieki liczne korytarze oraz komory związane są z wieloma sandomierskimi tajemnicami i legendami. Najsłynniejsza z nich opowiada o sandomierskiej bohaterce Halinie Krępiance, córce kasztelana sandomierskiego, która uratowała miasto przed najazdem Tatarów.

Kolejnym punktem zwiedzania był urokliwy spacer po wzgórzu staromiejskim. Uczniowie podziwiali zabytkowe kamieniczki, przeszli przez Furtę Dominikańską, zwaną Uchem Igielnym oraz mijali Dom Długosza i Katedrę.

Przeszli też przez lessowy Wąwóz Królowej Jadwigi, który był gęsto porośnięty bujną roślinnością i zachwycał niezwykle splecionymi korzeniami starych drzew. Wspinali się także po Kozich schodkach na skarpie przy Collegium Gostomianum. Było to nie lada wyzwanie :)

Wszyscy wrócili do domów zadowoleni i pełni zachwytu nad pięknem tego miasta.

Przekonajcie się o tym sami, oglądając fotorelację! tutaj :)

Karolina Krawczyk

Monika Kucińska

Wiesława Milanowska

Maciej Starus