header.jpg

UCZCILIŚMY 105. ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI  

Utworzono: środa, 15, listopad 2023

ak 11 listopada net 4

Jak co roku, w naszej szkole, świętowaliśmy odzyskanie niepodległości po 123 latach rozbiorów. Ten radosny dzień jest symbolem naszej tożsamości narodowej i narodowj dumy. Uczniowie klas siódmych i ósmych pod artystyczną opieką panów Tomasza Daczki i Roberta Jędrzejewskiego oraz Renaty Kołodziejak, opiekunki koła wokalnego, zrzeszającego uczniów klas I-III, przygotowali widowisko teatralno-muzyczne pod wymownym tytułem „Żeby była wolna …”.

ak 11 listopada net 37 Przedstawienie to, z bardzo niewielką liczbą słów, w którym główną rolę grały symbolika, kreacja aktorska oraz muzyka, wyraża tęsknotę za wolnością, której ludzkość pragnie od zarania wieków, a o którą musi ciągle walczyć. Spektakl, podzielony na 7 scen, został tak pomyślany, aby trudny temat zaborów i drogi do odzyskania niepodległości, pokazać w możliwie przystępny i atrakcyjny wizualnie sposób. Całość otworzyła ekspresyjna scena obrazująca tragiczną historię naszej Ojczyzny, zilustrowana muzycznym obrazkiem pieśni z repertuaru Ewy Błaszczyk pt. „Orszaki dworaki”. Następnie mogliśmy przyjrzeć się kłótniom Polaków i jej efektowi w postaci III rozbioru.

ak 11 listopada net 40

W dalszej części koncertu przenieśliśmy się w czasie do szkoły w zaborze niemieckim. Potem byliśmy świadkami pracy na poczcie w zaborze rosyjskim.

ak 11 listopada net 38

W kolejnej scenie obserwowaliśmy nieporozumienia wśród zaborców i w rezultacie przywrócenie Polski na mapę świata. Jej zwieńczeniem było brawurowe wykonanie „Roty” Marii Konopnickiej, jednej z najpiękniejszych polskich pieśni patriotycznych, która od wielu lat towarzyszy Polakom w najtrudniejszych i najbardziej wzruszających chwilach z dziejów narodu.

ak 11 listopada net 45

W finale usłyszeliśmy piosenkę „Kocham wolność” zespołu Chłopcy z Placu Broni, której tekst podkreśla znaczenie wolności w życiu człowieka jako niezbywalnego i koniecznego warunku egzystencji („Wolności oddać nie umiem”).

W spektaklu w sposób szczególny uhonorowano mieszkańca Gminy Teresin Pana Jerzego Brzezińskiego, bohatera powstania warszawskiego, któremu dedykowano pieśń do słów wiersza K.K. Baczyńskiego „Elegia o chłopcu polskim”.

Elementy scenograficzne przygotowali uczniowie klas siódmych pod opieką pań Sary Szczęsnej I Martyny Reeszczyńskiej.

To wspólne spotkanie w dniu Narodowego Święta uświadomiło wszystkim, jak wielkim dobrem jest niepodległość, za którą nasi przodkowie przelewali krew.

Organizatorzy

fot. Janusz Frychel, TOK