header.jpg

„Hazard? Nie, dziękuję”

Utworzono: wtorek, 06, listopad 2018

„Hazard? Nie, dziękuję” – uczniowie wzięli udział
w kampanii Krajowej Administracji Skarbowej

nowy z telefonu 052

W dniu 26.10.2018 roku uczniowie klas siódmych i ósmych naszej szkoły wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez Kierownika Referatu Spraw Wierzycielskich Urzędu Skarbowego w Pruszkowie panią Joannę Witkowską. Szkoła została zgłoszona do wzięcia udziału w kampanii przez panią pedagog Krystynę Mazurkiewicz, która nawiązała współpracę z pracownikiem KAS. Spotkania odbyły się w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej i skierowane było m.in. do uczniów szkół podstawowych.  Organizatorem kampanii na terenie województwa mazowieckiego jest Izba Administracji Skarbowej w Warszawie.

 

nowy z telefonu 049

 Celem kampanii jest wsparcie nauczycieli w procesie edukacji uczniów i zwrócenie uwagi na ryzyko związane z rozpowszechnianiem gier hazardowych wśród młodzieży, na problemy, które wynikają z ich uprawiania oraz na konsekwencje prawne związane z udziałem i oferowaniem nielegalnych gier hazardowych.

W trakcie spotkania młodzież mogła obejrzeć prezentację przygotowaną przez chłopca uzależnionego od hazardu. Uczniowie uzyskali wiedzę dotyczącą skali zjawiska hazardu wśród młodych ludzi. Badania przeprowadzone przez CBOS potwierdzają, że wzrasta udział młodocianych poniżej 18 lat grających w nielegalnie urządzanych grach hazardowych. Młodzież dowiedziała się, że uzależnienie od hazardu to choroba, a jej skutki dotykają nie tylko osób grających, ale także ich bliskich. Poczucie anonimowości w Internecie i powszechny do niego dostęp to czynniki sprzyjające urządzaniu gier hazardowych
z udziałem młodocianych w sieci.

Nadmieniono, że w Polsce masowo otwierane były punkty z automatami- tzw. jednorękimi bandytami. Młodzież poznała sposób działania takiej maszyny. Początkowo gracz może wygrać niewielką sumę, która kusi go, aby kontynuować grę i licząc na kolejną wygraną inwestuje on monety, ostatecznie ponosząc porażkę i przegrywając sporą kwotę pieniędzy. W lokalach z tego typu maszynami panują bardzo specyficzne warunki.

Wszystkie zakłady internetowe, gry losowe, gry na automatach, zdrapki, kupony oraz urządzanie i prowadzenie gier hazardowych są regulowane i nadzorowane przez państwo. Podstawowym aktem prawnym jest ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. Ustawa ma na celu ochronę gracza-konsumenta przed niekorzystnymi skutkami, jakie może nieść dla niego nadmierna konsumpcja usług hazardowych.

Młodzież brała aktywny udział w spotkaniu, zadawała pytania i konfrontowała swoją wiedzę ze specjalistą. Uczestnicy po spotkaniu otrzymali ulotki oraz plakaty promujące kampanię (pliki do pobrania pod artykułem). Zachęcamy rodziców i uczniów do zapoznania się z zamieszczonymi materiałami.

Krystyna Mazurkiewicz
                  pedagog szkolny

Ulotka dla rodziców

Ulotka dla uczniów