header.jpg

Międzynarodowy Dzień Niesłyszących

Utworzono: środa, 02, październik 2019

1222b

W roku szkolnym 2019/2020 celem działań Zespół Nauczycieli Wspomagających będzie m.in. promowanie idei integracji wśród uczniów, rodziców i społeczności lokalnej. Na szkolnych korytarzach pojawiać się będą tablice informacyjne z  zagadnieniami dotyczącymi różnych niepełnosprawności, tolerancji, godności  oraz wsparcia udzielanego osobom potrzebującym.  

1222a

W związku z tym, że 30 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Niesłyszących zapraszamy do zapoznania się z ciekawostkami dotyczącymi tego święta. Oprócz historii powstania MDN, mamy możliwość zaznajomienia się (chociażby) z takimi faktami jak: symbolika osób niesłyszących, specyficzne zachowania, czyli savoir-vivre Głuchych, język migowy – jego początki i rodzaje, daktylografia i polski alfabet palcowy, fakty na temat wad słuchu czy sławni niesłyszący.

1222c

Międzynarodowy Dzień Niesłyszących obchodzony jest od 1958 roku w ostatnią niedzielę miesiąca. Jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób niesłyszących, na ich prawa, osiągnięcia, trudności w życiu codziennym, a także przeciwdziałanie dyskryminacji.

Karolina Kalbarczyk-Gmurek

Anna Kosińska