header.jpg

Kultura Dostępna. Wizyta w Muzeum Narodowym

Utworzono: czwartek, 17, październik 2019

Kultura Dostępna 3

            W ramach prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu „Kultura Dostępna” uczniowie klas 6a i 6b pod opieką p. Tomasza Daczki, p. Roberta Jędrzejewskiego, p. Anny Kosińskiej oraz p. Karoliny Kalbarczyk - Gmurek wzięły udział w bezpłatnych lekcjach muzealnych w Muzeum Narodowym w Warszawie. Celem programu jest umożliwienie jak najszerszego dostępu do edukacji kulturalnej.

 

Kultura Dostępna

            Uczniowie naszej szkoły wzięli udział  w zajęciach „Biblia w obrazach” oraz „Co mówią obrazy?”, odbywających się w galeriach stałych i na wystawach czasowych. Poznali obrazy przedstawiające opowieści ze Starego i Nowego Testamentu. Przypomnieli sobie najważniejsze tematy zaczerpnięte z Pisma Świętego oraz zapoznali się z różnymi sposobami przedstawiania ich w sztuce. Odczytywali także ukryte w obrazach opowieści. Odkrywając tajemnice obrazów, poznawali tradycyjne gatunki malarskie, takie jak portret, pejzaż czy martwa natura. Była to doskonała forma kontaktu ze sztuką przez wielkie „Sz”.

Kultura Dostępna 2

            Zwieńczeniem dnia był jesienny spacer po Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Zwiedzanie grobów i pomników wybitnych Polaków było okazją do głębszego zrozumienia najważniejszych wydarzeń w naszych najnowszych dziejach. Podczas spaceru uczestnicy odwiedzili przede wszystkim groby bohaterów Powstania Warszawskiego, mogiły żołnierzy poległych w wojnie polsko-bolszewickiej i ofiar katastrofy smoleńskiej. Była to doskonała lekcja historii i narodowej świadomości.