header.jpg

Wycieczka szlakiem bohaterów lektury „Kamienie na szaniec”

Utworzono: wtorek, 29, październik 2019

WP 20191011 14 36 35 Pro

            11 października klasy 7b i 7c pod opieką p. Edyty Wróblewskiej, p. Alicji Jachimczyk, p. Agnieszki Gackiej i p. Tomasza Daczki  rozpoczęły przygotowania do pracy nad lekturą pt. „Kamienie na szaniec”. Wycieczka do stolicy miała konkretny cel: przybliżyć uczestnikom najważniejsze wydarzenia z życia Zośki, Rudego i Alka - bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego, ich ideały i dramaty, jak również obraz życia w okupowanej Warszawie. 

 

WP 20191011 14 36 11 Pro

            Na trasie zwiedzania z przewodnikiem zobaczyliśmy miejsca związane z akcjami Małego Sabotażu: Plac Unii Lubelskiej – Pomnik Lotnika ze słynną namalowaną przez Rudego kotwicą, Krakowskie Przedmieście – pomnik Mikołaja Kopernika znany z najgłośniejszej akcji Małego Sabotażu - usunięcia niemieckiej tablicy z pomnika astronoma.  Przypomnieliśmy sobie plan i przebieg akcji pod Arsenałem, czyli brawurowej akcji odbicia  z niemieckiego transportu więźniów z Pawiaka, w tym Janka Bytnara „Rudego”.  Zwiedziliśmy Muzea: Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy Alei Szucha, dawną siedzibę Gestapo, gdzie przesłuchiwany był Jan Bytnar „Rudy” oraz Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie przetrzymywano Rudego. To tu można zobaczyć m.in. pierwsze wydanie „Kamieni na szaniec”. Poznaliśmy miejsce nauki naszych bohaterów Liceum im. Stefana Batorego, do którego uczęszczali bohaterowie książki „Kamienie na szaniec”. Odwiedziliśmy miejsca pamięci: Cmentarz Powązki Wojskowe, miejsce wiecznego spoczynku Zośki, Alka i Rudego oraz autora książki Aleksandra Kamińskiego.

WP 20191011 14 43 07 Pro

            Wycieczka szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec” okazała się prawdziwą lekcją patriotyzmu i na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci .

Uczniowie klas 7b i 7c