header.jpg

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik

Utworzono: czwartek, 15, grudzień 2022

20221214 105533

14 grudnia klasy 7a,7b i 8a wybrały się na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik.

Korki na ulicach rozbudowującej swoje metro Warszawy, spowodowały nasze opóźnienie. Pomimo to udało nam się zobaczyć wszystkie eksponaty. Stali bywalcy CNK stwierdzili, że ciągle pojawia się coś nowego i warto tam pojechać nawet kilka razy. Działanie niektórych eksponatów można zrozumieć lepiej po lekcjach fizyki, czy chemii. Nowy dział, który wywołał nasze duże zainteresowanie to „Ochrona Środowiska”. Mogliśmy zobaczyć (a nawet na nim posiedzieć), wykres słupkowy przedstawiający stężenie procentowe CO2 w atmosferze ziemskiej od 1400 do 2100 roku i licznik liczby ludności na Ziemi, który ciągle rośnie.

Nasze duże zainteresowanie wzbudził autonomiczny samochód przyszłości Mercedes-Benz F015, który będzie jeździł zupełnie bez kierowcy. W środku są tylko wygodne fotele wypoczynkowe dla podróżujących.

Podczas seansu w Planetarium dowiedzieliśmy się, że gwiazdy mrugają, a planety świecą światłem ciągłym. Obserwując niebo widzieliśmy Drogę Mleczną, gwiazdę-Syriusz, Wielką i Małą Niedźwiedzicę, Gwiazdę Polarną. Przypomnieliśmy sobie mit o 7 nimfach Plejadach i ścigającym je Orionie oraz broniącym je Zeusie pod postacią byka.

Zaprezentowany film w przystępny sposób przypomniał nam dlaczego mamy lodowce na biegunach i noc polarną.

Po tej uczcie intelektualnej, w drodze powrotnej, odwiedziliśmy Mc Donald gdzie posililiśmy nasze ciała.

Wyjazd uważamy za udany

Joanna Żurawska